ZEDINJENA SLOVENIJA


ZGODOVINA SLOVENIJE - POMEMBNI DOGODKI

Leta 1848 so Slovenci izdelali program ZEDINJENA SLOVENIJA. Zahtevali so združitev slovenskih dežel v enoto Slovenija. Program se ni uresničil. Ponovno je bila ta želja izražena v letih taborskega gibanja (1868 – 1871). Taborsko gibanje – ljudska zborovanja na prostem.




PRVI SLOVENSKI TABOR – prvi tabor je bil na pobudo Matije Preloga organiziran 9. avgusta 1868 leta v Ljutomeru. Zbralo se je okoli 7000 ljudi. Izražali so želje za jezikovno enakopravnost in Zedinjeno Slovenijo.




MAJNIŠKA DEKLARACIJA je leta 1989 že govorila o državi, v kateri bodo Slovenci lahko samostojno odločali. Ozemlje, kjer so živeli Slovenci, Hrvati in Srbi, se naj združi v samostojno državo.



PRVA SVETOVNA VOJNA - vojaški spopad, ki je trajal od leta 1914 – 1918.


Najhujša fronta na slovenskem ozemlju je bila SOŠKA FRONTA, ki je potekala na zahodnem delu Slovenije leta 1915. Bila je bojišče med Italijo in Avstro-Ogrsko. Ko je Avstro-Ogrska leta 1918 razpadla, se je fronta sesula. Prebivalci Posočja so se morali izseljevati v notranjost države.



Po prvi svetovni vojni država Avstro-Ogrska razpade in nato smo se Slovenci vključili v Kraljevino SHS (Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev). Kraljevina SHS se je pozneje preimenovala v KRALJEVINO JUGOSLAVIJO – od leta 1929 – 1945

DRUGA SVETOVNA VOJNA - vojaški spopad, ki je trajal od leta 1941 – 1945. Naše ozemlje so zavzeli naslednji okupatorji: Nemci, Italijani in Madžari. Okupator je tisti, ki zasede tuje ozemlje. Fronta je bojišče, področje, kjer se spopadata sovražni vojski.
Koncentracijsko taborišče – taborišče za množično zapiranje ljudi, v nemških taboriščih tudi za množično pobijanje.



PARTIZANI

HITLER



FEDERATIVNA LJUDSKA REPUBLIKA JUGOSLAVIJA – (1945 – 1963); predsednik: Josip Broz Tito; glavno mesto: Beograd



TITO










GRB SR SLOVENIJE






SOCIALISTIČNA FEDERATIVNA REPUBLIKA JUGOSLAVIJA – (1963 – 1992);

PLEBISCIT O SAMOSTOJNOSTI SLOVENIJE – v Sloveniji je 23. decembra 1990 potekal plebiscit o osamosvojitvi Slovenije. Vprašanje na plebiscitnem lističu se je glasilo:«Ali naj Republika Slovenija postane samostojna in neodvisna država?«. Plebiscit je bil 23. decembra, rezultati pa so bili uradno razglašeni 26. decembra. Glasovanja se je udeležilo 93,2% volilnih upravičencev, za samostojnost je glasovalo 88,2% vseh volivcev. Po zakonu naj bi bila odločitev uresničena v šestih mesecih.




RAZGLASITEV NEODVISNOSTI25.junija 1991 je slovenski parlament sprejel zakon o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije in na ta dan je Slovenija postala formalno neodvisna.















ZASTAVA REPUBLIKE SLOVENIJE

Državna zastava Republike Slovenije je belo-modro-rdeča slovenska narodna zastava z grbom Republike Slovenije. 
Bela, modra in rdeča so panslovanske barve, ki se pojavljajo v večini zastav slovanskih držav.
Razmerje med širino in dolžino zastave je ena proti dve. Barve zastave gredo po vrstnem redu: bela, modra in rdeča. Vsaka barva zavzema po širini tretjino prostora zastave.
Grb je v levem gornjem delu zastave tako, da sega z eno polovico v belo polje, z drugo pa v modro.
Zastava je bila prvič dvignjena 26.junija 1991 na ljubljanskem Trgu republike.


GRB SLOVENIJE
Grb republike Slovenije ima obliko ščita. V sredini ščita je na modri podlagi lik Triglava v beli barvi, pod njim sta dve valoviti modri črti, ki predstavljata morje in reke, nad njim pa so v obliki navzdol obrnjenega trikotnika razporejene tri zlate šesterokrake zvezde. Ščit je ob stranicah rdeče obrobljen.


 Grb se oblikuje po določenem geometrijskem in barvnem pravilu.
Grb predhodne Socialistične republike Slovenije - izdelal Branko Simčič

[uredi]Zgodovina

Pred razglasitvijo samostojnosti je bil v veljavi grb Socialistične republike Slovenije, s podobnim motivom kot sedanji, ki ga je izdelal Marko Pogačnik. Za razliko od današnjega v njem ni bilo rumenih zvezd, pač pa je grb obkrožalo žitno klasje, prepleteno z rdečim trakom in lipovim listjem. Vrh klasja je bila v sredini rdeča zvezda.

PRAZNIKI:

DAN SAMOSTOJNOSTI IN ENOTNOSTI (26.decembra)

DAN DRŽAVNOSTI (25.junija)

DAN UPORA PROTI OKUPATORJU (27.aprila) – na ta dan leta 1941 je bila v Ljubljani ustanovljena Osvobodilna fronta slovenskega naroda.


Ni komentarjev:

Objavite komentar